برگه نمونه

مقدمه:

دستاورد های درمانی متنوعی برای درمان انواع مختلف همانژیوم در کودکان همانگونه که در مقاله ی دیگری بدان خواهیم پرداخت بوسیله ی لیزر PDL انجام گرفته و نتایج قابل قبولی را در بر دارد، اما در این مقاله می خواهیم تا خواننده ی محترم را با متد درمانی همانژیوم با استفاده از لیزر ND:yag و میزان Cooling مناسب اپیدرم برای به حداقل رساندن آسیب های حرارتی ناشی از تابش بیم لیزر ND:Yag و در نتیجه افزایش تعداد جلسات درمانی به منظور درمان بیماری همانژیوم ،آشنا نماییم.

در این مطالعه که از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۱ به طول انجامید، ۱۱۰ کودک بیمار در سنین ۳ ماهه تا ۴ ساله با لیزر ND:yag به درمان همانژیوم پوستی آنها اقدام گردید.
در این روش همانژیوم بوسیله ی یخ پیش از تابش بیم لیزر و در حین عمل و حتی پس از آن و توان لیزر ND:yag بین ۳۵ وات تا ۴۵ وات انتخاب گردید و پهنای پالس لیزر نیز ۲ تا ۱۰ ثانیه تنظیم گردید.

همانژیوم چه نوع بیماری است؟

همانژیوم به عنوان رایج ترین بیماری مادر زادی در کودکان و نوزادان شایع است. زمانی مداخلات درمانی لزوم خود را بیش از پیش به ما نشان می دهد که متوجه می شویم رشد همانژیوم به ساختار های حیاتی مجاور می تواند آسیب جدی وارد نماید.

همانژیوم در اصل از ناهنجاری عروق مادرزادی آغاز می گردد و در حقیقت رایج ترین نوع تومور در دوران کودکی به حساب می آید. طبق آخرین گزارشات بین ۱.۱ تا ۲.۶ از نوزادان تازه متولد شده دارای این بیماری عروقی می باشند. از طریق تابش بیم لیزر میتوان همانژیوم را وادار به تخریب فتو -ترمال نمود، اما آسیب حرارتی اپیدرم باز جای نگرانی باقی می گذارد .در اصل بوسیله ی جذب انتخابی لیزر توسط هموگلوبین تاثیر بر ضایعات عروقی یا همانژیوم را شاهد خواهیم بود.

لیزر الکساندرایت
جوانسازی پوست با هایفو
جوانسازی پوست با هایفو
جوانسازی پوست با هایفو

نتایج جوانسازی پوست با هایفو:

هایفو یا آلتراسونیک متمرکز با چگالی بالا در نتیجه تکامل کاربرد آلتراسونیک از یک روش تشخیصی ساده مانند سونوگرافی ، به یک روش درمانی با پتانسیل گسترده تر می باشد.

آلتراسونیک از دیرباز به دلیل ماهیت غیر تهاجمی آن و کم هزینه بودن و میزان نسبتا پایین عوارض آن ، یکی از روش های پزشکی جذاب بوده است.

صدا توسط ارتعاشات مکانیکی انتقال می یابد؛ تکنولوژی اولتراسوند نیز با بهره گیری ارتعاشات که در خارج از محدوده شنوایی انسان هستند، منتقل می گردند.

هایفو در مقایسه با آلتراسونیک معمولی، با استفاده از فرکانس های پایین تر و سطح انرژی با دامنه ی چندین برابر بالاتر عمل می کند.

و همانگونکه با آلتراسونیک ساده مقایسه شد،امواج صوتی از طریق بافت جذب می شوند و یا منعکس میگردند. هایفو می تواند یک حجم خاص (در حد میلیمتر) در حفره بدن بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف را هدف قرار دهد.

هایفو چگونه جوانسازی پوست را انجام می دهد؟

هایفو بطور خاص به عنوان یک درمان پزشکی زیبائی ، بمنظور لیفت صورت بدون بهره گیری از پروسه های تهاجمی مورد استفاده ی متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک قرار گرفته است، بگونه ای که تاثیری بس ماندگار تر و بی عارضه تری نسبت به مکانیسم های تزریقی برای جوانسازی پوست مانند بوتاکس را در بر دارد.
این درمان جدید با نتایج خیره کننده در چهار سطح پوست و در دو فاز کلی صورت می پذیرد:

۱- فاز اول که در آن هایفو اقدام به شکستن فیبرهای پوستی شامل کلاژن و الاستین می نماید که موجب تحریک فیبروپلاست بمنظور تولید و جایگزینی فیبر های پوستی قبلی با کلاژن های جدید و الاستین و اسید هیالورونیک می گردد و حذف آسانتر ساختار قبلی پوست را سبب می شود.

در این فاز انرژی آلتراسونیک متمرکز با بای پس نمودن لایه های فوقانی پوست و با هدف رساندن میزان مشخصی از انرژی به عمق ساختار بافت و ماهیچه های مورد هدف پوست ، خود را به عمق مشخص شده توسط کاتریج می رساند، که این بای پس شدن لایه های فوقانی پوست مانند اپیدرم بدون برجای گذاشتن هیچ اسکار یا آسیبی بر سطح پوست می باشد. که این مطلب در تصویر ذیل به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

جوانسازی پوست با هایفو

۲- در فاز دوم جوانسازی پوست با هایفو ،امواج هایفو بر روی ماهیچه های سطحی صورت عمل می کند و باعث افزایش انقباض آنها و در نتیجه تاثیر چشمگیر و قابل مشاهده ای را پس از درمان با هایفو را در بر خواهد داشت.

پس از رسیدن امواج هایفو به SMAS لایه ی چربی و Smas در ناحیه ی تمرکز امواج آلتراسونیک ، دمای بافت هدف به حدود ۶۰ تا ۷۰ درجه می رسد که این امر موجب ایجاد نکروز انعقادی در بافت های محیطی می گردد. همین مساله سبب پایداری نتایج درمانی تا حداقل ۱۸ ماه پس از یک جلسه جوانسازی پوست با هایفو می گردد و حدود تا ۳ سال پس از آن نیز این نتایج درمانی به نحوه موثری باقی می ماند .

پیکو لیزر
لیزر پیکو ثانیه برای حذف تاتو رنگی
لیزر حذف تاتو

لیزر حذف تاتوهای رنگی به دلیل توانایی در حذف سریعتر و بی عارضه تر پیگمنت های رنگی ناشی از انجام تاتوهای رنگی و یا حتی پیگمنت های رنگی موجود در لک های پوستی ناشی از افزایش سن یا عوامل محیطی مثل نور خورشید که موجب تغییر رنگ پیگمنت های پوست می شود،تقاضای بسیاری را در بیماران و متخصصان پوست را به خود اختصاص داده و به همین چهت بیشترین میزان تحقیقات را در حوزه ی ساخت و ارتقای لیزر های کیوسوئیچ متوجه خود کرده است. به همین جهت متخصصان حوزه ی تولید و طراحی لیزر های حذف تاتوهای رنگی با استفاده از تکنیک لیزر هایی با عرض پالس پیکو ثانیه ای اقدام به عرضه ی پیکو لیزر ها نموده اند.
پیکو لیزر در حوزه ی لیزر های کیوسوئیچ قرار میگیرند ، بطور کلی این لیزر ها ، لیزر های پیکو ثانیه ای هستند که با مکانیسمی موثر تر از سایر تکنیک های مورد استفاده در پیگمنت می توانند تاثیر بسیار چشمگیری را در حذف تاتو به خصوص تاتوهای رنگی در بر خواهند داشت و از این رو مورد توجه ویژه ی متخخصان درماتولوژی قرار گرفته اند. به همبن منظور در ادامه به بررسی لیزر های کیوسوئیچ و انواع تکنیک های مورد استفاده در این نوع از لیزر ها می پردازیم .

تکنولوؤی لیزر کیوسوئیچ :

لیزر های کیوسوئیچ جزء لیزر های حالت جامد می باشند که با استفاده از یک کریستال ND:Yag تولید بیم لیزر می کنند ، این لیزر تولید شده در طول موج ۱۰۶۴ نانومتر گسیل می شوند و در حوزه ی درماتولوژی و پوست مو کاربردهای متنوعی از پیگمنت تراپی تا برداشتن خال را انجام می دهند.
لیزر های کیوسوئیچ پالس های بی نهایت کوتاهی را از لیزر ایجاد می کنند. محققان توانستند با کار بر روی تکنیک های مناسب تنظیم عرض پالس لیزر توانستند به دو دسته ی مختلف از لیزر کیوسوئیچ با عرض پالس متفاوت ئست یابند.این دو نوع لیزر نانوثانیه ای و پیکو ثانیه ای می باشند.

این لیزر ها قادرند تا میزان زیادی از انرژی را در یک پالس با عرض پالس کوتاهی در حد نانوثانیه یا پیکو ثانیه متراکم نمایند و پیک انرژی بالایی را تولید کنند. لیزر کیوسوئیچ در طول موج ۱۰۶۴ نانومتر تولید می کنند و اغلب لیزر های کیوسوئیچ دارای یک فیلتر KTP بمنظور دو برابر سازی فرکانس لیزر تابش شده در ۵۳۲ نانومتر هستند.
۲ شاخص در لیزر های کیوسوئیچ برای درمان بیماری های پوستی زیر لازم هستند:
۱- طول موج های ۱۰۶۴ و ۵۳۲ نانومتر که می توانند برای هدف قرار دادن رنگدانه های پوست به طور مشخص مورد استفاده قرار بگیرند.
۲- پالس هایی برای تخریب اهداف مورد نظر به قدر کافی قوی بوده و از سوی دیگر برای آسیب نرسانذن به پوست به اندازه ی کافی کوتاه می باشد.
لیزر های کیوسوئیچ در دو ساختار Active یا Passive با طول موج ها و شرایط فوق تولید می شوند. اما اختلاف اساسی آنها بر این اصل استوار است که لیزر های کیوسوئیچ Active پالس پیچیده تری را تولید می کنند، این مساله این قابلیت را به آنها می دهد تا پالس های پر انرژی تر و پیک توان بیشتر را تولید نمایند.

لیکن لیزر های Passive معمولا قدرت کمتری داشته اما مقرون به صرفه تر هستند.

لیزر های کیوسوئیچ نانوثانیه ای در برابر پیکوثانیه ای :

در بحث لیزر ها و به خصوص لیزر های کیوسویچ دو فاکتور انرژی پالس و عرض پالس در بیم لیزر مهم و حیاتی هستند. لیزر های پیکوثانیه ای دارای مزیت تولید پالس های کوتاهتری هستند لیکن آنها یک ضعف عمده دارند و آن انرژی پالس کمتر می باشد.
لیزر های پیکوثانیه ای می توانند با جلسات کمتری تاتو را از پوست حذف می کنند ، چرا که تعداد پالس های به مراتب بیشتری را تولید می کنند. پاتلس هایی که به دلیل میزان انرژی پالس کمتر آسیب های جانبی به مراتب ناچیزی را برای سایر بافت های مجاور در پوست ایجاد می کنند.
هر چند پیک توان در لیزر های کیوسوئیچ نانوثانیه ای و پیکوثانیه ای قابل مقایسه هستند، اما لیزر های کیوسوئیچ پیکوثانیه ای با قابلیت های اطمینان آوری ساخته شده اند.

لیزر حذف موی زائد
لیزر ND :Yag برای رفع موی زائد و اسکار
لیزر ND:Yag برای رفع موی زائد

لیزر Long Pulsed ND:Yag چیست؟

لیزر پالس بلند ND:yag جزء لیزر های حالت جامد با کرستال ND:YAg می باشد که امواجی نزدیک به طول موج مادون قرمز را تولید می نماید. این امواج با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر می تواند در عمق لایه های پوست نفوذ کرده و به ساختار مو در بخش زیرین لایه های پوست عملا در جائیکه فولیکول مو قرار دارد می رسد.
امواج لیزر ND:yag پالس بلند به راحتی تا انتهای ریشه ی مو نفوذ کرده و تمام انرژی آن به خوبی توسط ملانین ها و هموگلوبین های ساختار موی هدف جذب می گردد.
این مساله در حالی اتفاق می افتد که هیچگونه آسیب به سطح پوست وارد نمی گردد و به همین دلیل در پوست های تیره از ایمنی بالائی در رابطه با این لیزر به خصوص برای جلسات لیزر موهای زائد برخوردار هستند. اصولا برای لیزر موهای زائد در پوست های نوع IV و VI بهترین انتخاب این لیزر می باشد.
در ادامه نگاهی به طبقه بندی پوست می نمائیم تا ابعاد بیشتری از موضوع را به راحتی بیان کنیم.

نوع پوست بر اساس مقیاس فیتزپاتریک

فیتزپاتریک مقیاسی است که از ۱ تا ۶ درجه بندی شده است. با استفاده از این جدول می‌توان نوع پوست را تعیین کرد.لیزر موهای زائد قبلی که کریستال و مکانیسم اثر متفاوتی درمقایسه با لیزر ND:Yag داشتند ،برای پوست‌های نوع ۱ تا ۴ جواب دهی مناسبی را نشان می دادند.

مقیاس فیتزپاتریک

مقایسه ی لیزر Long pulsed ND:YAg با لیزر الکساندرایت برای حذف موهای زائد:

از آنجا که لیزر هائی مانند لیزر الکساندرایت قادر نبودند موهای زائد افرادی را که پوست نوع ۵ یا ۶ داشتند به طور موثر و بی خطر از بین ببرند.

با عرضه‌ی دستگاه‌هایی که مناسب پوست تیره است این مشکل حل شده است.

لیزر ND:YAG با طول موجی بالاتر از هر لیزر ( برابر ۱۰۶۴ ) دیگر همچنان که در تصویر زیر مشاهده می نمائید ،مناسب از بین بردن موهای زائد در پوست های تیره نوع ۵ و ۶ است.

مطالعات علمی که کارایی و بی‌خطر بودن لیزر Nd:YAG را برای لیزر موهای زائد بر روی پوست تیره تایید می‌کنند،این مطالعه نشان دادکه لیزر پالس بلند Nd:YAG برای از بین بردن مو‌های زائد بر روی پوست‌های تیره در مقایسه با IPL کم خطرتر بوده و کارایی بیشتری دارد.

ارزیابی بالینی و بافت شناسی لیزر پالس بلند Nd:YAG در پوست‌های تیره و مطالعه نتایج این لیزر نشان می دهد که، کاهش مو را در بیمارانی که نوع پوست ۴ تا ۶ داشتند در ۱، ۳ ،۶ و ۱۲ ماه پس از آخرین لیزر مورد بررسی قرار داد. نتیجه‌ی این مطالعه این بود که لیزر Nd:YAG برای کاهش بلند مدت موها در بیمارانی که پوست تیره دارند موثر و بی‌خطر است.

نتایج به دست آمده کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی را در موهای زائد ۱۲ ماه پس از آخرین لیزر نشان داد و بنابر گزارش این مطالعه عوارض جانبی آن بسیار ناچیز بوده است.

حتی مقايسه دو به دوي لیزر الکساندرایت با لیزر ND:YAG نشان می دهد که با اجرای تست (Tukey test) نيز بين آن ها هيچ اختلاف معني داري را در نتایج در کیس های یکسان و همانند، نشان نداد. ميزان بروز عوارض جانبي (هايپرپيگمانتاسيون) و درد به صورت معني دار در گروهي که به صورت توام با هر دو ليزر الکساندرایت و ND:YAG درمان شده بودند بيش تر بود.

در نتیجه هر دو سيستم ليزر آلکساندريت و لیزر Nd:YAG در از بين بردن دايمي موها بسيار موثر و کم عارضه هستند ولي استفاده توام هر دو ليزر به افزايش کارآيي منجر نمي شود ولي خطر عوارض جانبي را افزايش مي دهد.

تصویر زیر مکانیسم اثر هر دو لیزر را در بافت انسانی نشان می دهد.

مقایسه لیزر الکساندرایت و ND:YAG

کاربرد های لیزر ND:yag :

۱- حذف موهای زائد و مناسب برای تمام انواع پوست خصوصا پوست ایرانی
۲- جوانسازی پوست
۳- حذف اسکار های به جا مانده از عمل جراحی یا جوش
۴- پیگمنت تراپی

مشخصات لیزر ND:yag :

لیزر nd:yag
co2 فرکشنال لیزر
لیزر فرکشنال
co2فرکشنال لیزر
لیزر فرکشنال
لیزر فرکشنال

لیزر Co2 فرکشنال چیست ؟

در لیزر Co2 فرکشنال از متد لایه برداری فرکشنال یا fractional Laser resurfacing استفاده می شود. در این تکنیک ستون های میکروسکوپیک در بافت پوست هدف ایجاد می شود که این ستون های برداشته شده از پوست در احاطه ی سایر قسمت های درمان نشده بوده و موجب تحریک بافت پوست به ترمیم و بازسازی و تریگر شدن کلاژن ها برای جوانسازی پوست می گردد.

در لیزر co2 فرکشنال که دارای طول موج ۱۰۶۰۰nm دارای عمق نفوذ بالاتری نسبت به لیزر اربیوم می باشد. از این رو قسمتی کمی از لیزر در سطوح بالائی پوست جذب شده و باقی لیزر به سطوح عمقی تر پوست نفوذ می کند. و درمانی بدون خونریزی و با نتایج آنی و مشهود را برای بیمار در بر خواهد داشت.

با نفوذ لیزر به لایه های عمیق تر پوست شاهد انقباض بافت و بازسازی ساختار بافت هدف خواهیم بود، مساله ای که با استفاده از لیزر اربیوم به دست نمی آید.
در شکل زیر مکانیسم این تکنیک را به وضوح مشاهده می نمایید.

جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال
لیزر فرکشنال

کاربرد های لیزر Co2 فرکشنال :

۱- تجدیدساختار و جوانسازی کلاژن ها
۲- روشی مناسب برای لیفت و سفت کردن پوست
۳- کاهش میزان منافذ باز پوست
۴- درمان لکه های پیری و لک های قهوه ای صورت
۵- درمان اسکار ها
۶- درمان خط لبخند و چین و چروک های پوست
۷- حذف سلول های مرده از سطح اپی درم
۸- بهبود رنگ و بافت پوست

این دستگاه با سایر co2 فرکشنال ها در بازار چه تمایز هائی دارد ؟

۱- دارای درایور لیزر ساخت آمریکا با دقت فوق العاده
۲- دارای تاییده ی TUV آلمان با بالاترین گرید در تجهیزات پزشکی
۳- قابل تنظیم موج پالس ها با حالت های Ultra Pulse و Super Pulse و Continuous pulse برای مد جراحی CO2
۴- دارای ۷ تیپ متفاوت برای تابش امواج لیزر و چیدمان فرکشنال ها
۵- طراحی Air jet برای حذف دود و بوهای نامطبوع در حین عمل جوانسازی پوست

co2 فرکشنال لیزر
تماس با سپهر طب پارسیان
دایود لیزر رفع موی زائد

مشخصات فنی دایود لیزر Dilas آلمان

دایود لیزر ساخت آلمان

ویژگی های کلیدی دایود لیزر Dilas :

۱- دارای مولد لیزر شرکت Dilas آلمان از برترین برند های لیزر های پزشکی در دنیا
۲- لیزرحذف موهای زائد رنگی برای همه انواع پوست – شامل ۶ نوع پوست رایج و حتی پوست های برنزه
۳- سرعت عمل بسیار بالا در حذف موهای زائد با توانائی انجام ۱۰ شات لیزر در هر ثانیه بر روی ناحیه ی هدف
۴- حذف موهای زائد بدون درد با لیزر با استفلده از تکنولوژی خنک سازی SCCT که دمای سطح پوست را زیر ۳ درجه سانتی گراد نگه داشته و موجب بی درد شدن جلسه ی لیزر موی زائد می شود.
۵- سیستم خنک سازی پیشرفته ی مولد لیزر آلمانی
۶- برای افزایش طول عمر و دقت عملکرد واقعی مولد لیزر Dilas آلمان از سیستم میکرو کانال هایی (Micro-Channel) برای گردش آب جهت خنک سازی مولد لیزر استفاذه می شود.
۷- برای تثبیت دقت عملکرد مولد لیزر آلمانی از دو رادیاتور ساخت آمریکا استفاده شده است که هم دمای آب را در حد مطلوب حفظ می نماید و هم موجب دمای ۰-۳ درجه ی سانتی گراد در نوک هندپیس دایود لیزر برای راحتی بیمار و ایجاد تجربه ی درمان با لیزر بطور دلپذیر و بدون درد برای بیمار
۸- دارای کانکتور های ساخت آمریکا که طول عمر بالای ۱۰ سال داشته و از همه مهمتر به سرعت قابل اتصال و آماده برای کار خواهد بود.

نتایج دایود لیزر
تماس با سپهر طب پارسیان
جوانسازی پوست با لیزر
جوانسازی پوست با لیزر

برای جوانسازی پوست با لیزر اربیوم و لیزر Co2 فرکشنال که جزء لیزرهای ablative در درماتولوژی به حساب می آیند، دو هدف عمده طبق نظرات سازمان غذا و داروی آمریکا یا همان FDA ، به طور جدی دنبال می گردد:

۱- از بین بردن جوش گاه ها یا Acne scare

۲- از بین بردن چین و چروک های پوست

این اهداف مورد اشاره از اصول جوانسازی پوست در تکنیک های مختلف می باشد، با تخریب یا لایه برداری لایه به لایه پوست توسط لیزر ، لایه های زخمی پوست به تریج بهبود یافته و پوست جدید برای جایگزینی پوست آسیب دیده در طول درمان لیزر ، رشد می نماید.

اما لیزر ها چگونه پروسه ی جوانسازی پوست را انجام می دهند ؟ این سوالی است که برای پاسخ به آن باید به تشریح مبانی علمی جوانسازی پوست با لیزر ها بپردازیم .

جوانسازی پوست با لیزر

مبانی علمی جوانسازی پوست با لیزر:

جوانسازی پوست با لیزر یک تکنیک درمانی برای بهبود ظاهر پوست می باشد که با استفاده از تابش لیزر به بافت پوست و جذب انرژی لیزر توسط آب بافتی پوست و کروموفورهای موجود در بافت پوست و تبدیل این انرژی به گرما در بافت پوست منجر به تخریب لایه های پوست می گردد.این تخریب لایه به لایه ی پوست و برداشت لایه های سطحی پوست توسط لیزر که با هدف تجدید ساختار پوست انجام می پذیرد را Laser Resurfacing گویند.

از آنجا که ۷۲% پوست را آب تشکیل می دهد لیزر های ablative در این حوزه مانند لیزر اربیوم (Erbium:yag Laser ) یا لیزر co2 فرکشنال ( Co2 fractional Laser ) در بین تمام لیزر های پوست به دلیل طول موج بلند خود و در نتیجه ی آن عمق نفوذ مناسب در پوست می توانند با مکانیسم های اثر خود و به راحتی پوست را تا هر عمقی لایه برداری کنند، که این عمق لایه لایه برداری به میزان انرژی لیزر گسیل شده به بافت بستگی خواهد داشت.

کاربرد اصلی این لیزر ها در درماتولوژی و زیبائی و جوانسازی پوست ، برای skin Resurfacing یا لایه برداری پوست بوده و از سوئی دیگر نیز یکی از مبانی اصلی جوانسازی با لیزر ها بحث Laser Resurfacing می باشد.که در تصویر زیر به وضوح تفاوت عمق نفوذ لیزرهای لایه بردار اربیوم و Co2 فرکشنال با سایر لیزرهای حوزه ی درماتولوژی را مشاهده خواهید کرد. در ادامه به تشریح بیشتر آن خواهیم پرداخت.

لیزر های جوانسازی و عمق نفوذ آنها

لایه برداری پوست با لیزر یا Laser resurfacing :

جوانسازی پوست با لیزر همانگونه که در بخش قبلی بدان اشاره شد در لیزر های ablative با توجه به مکانیسم اثر هر کدام روش لایه برداری پوست و در نتیجه جوانسازی پوست با لیزر به طور متفاوتی انجام می پذیرد.لیزرهای اربیوم و Co2 فرکشنال غالبا برای Skin Resurfacing مورد استفاده قرار می گیرند. در لیزر اربیوم دارای طول موج ۲۹۴۰nm بوده و انرژی لیزر گسیل شده از آن، تماما توسط آب بافتی پوست جذب جذب می گردد. با جذب تمام لیزر در آب بافتی سطح پوست ، لایه های بالائی پوست شروع به تبخیر می کنند و لیزر به لایه های عمیق تر پوست نفوذ نخواهد کرد. این میزان طول موج لیزر در لیزر اربیوم فرآیند لایه برداری پوست را کاملا تحت کنترل قرار می دهد.

اما در لیزر Co2 فرکشنال از متد لایه برداری فرکشنال یا fractional Laser resurfacing استفاده می شود. در این تکنیک ستون های میکروسکوپیک در بافت پوست هدف ایجاد می شود که این ستون های برداشته شده از پوست در احاطه ی سایر قسمت های درمان نشده بوده و موجب تحریک بافت پوست به ترمیم و بازسازی و تریگر شدن کلاژن ها برای جوانسازی می گردد.

در لیزر co2 فرکشنال که دارای طول موج ۱۰۶۰۰nm دارای عمق نفوذ بالاتری نسبت به لیزر اربیوم می باشد. از این رو قسمتی کمی از لیزر در سطوح بالائی پوست جذب شده و باقی لیزر به سطوح عمقی تر پوست نفوذ می کند. و درمانی بدون خونریزی و با نتایج آنی و مشهود را برای بیمار در بر خواهد داشت.
با نفوذ لیزر به لایه های عمیق تر پوست شاهد انقباض بافت و بازسازی ساختار بافت هدف خواهیم بود، مساله ای که با استفاده از لیزر اربیوم به دست نمی آید.
در شکل زیر مکانیسم این تکنیک را به وضوح مشاهده می نمایید.

جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال

تمایزهای اساسی بین لیزر اربیوم و Co2 فرکشنال

تمایز های بنیادین بین لیزر اربیوم و لیزر cO2 فرکشنال موجب می گردد تا از لیزر اربیوم به دلیل قدرت بالای آن برای جذب در بافت هدف برای برداشتن ضایعات پوستی استفاده می گردد و به دلیل طراحی این لیزر برای پوست های سفید ملاحظات و مخاطرات زیادی برای استفاده از لیزر اربیوم ۲۹۴۰nm در تمام انواع پوست به همراه دارد و از آن موارد میتوان به قرمزی و التهاب در بافت هدف اشره نمود.
اما یافته های اخیر سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد لیزر اربیوم نشان می دهد که فقط لیزر اربیوم با طول موج ۱۵۴۰nm توانائی درمان لک های ملاسما و Skin Resurfacing و درمان آکنه را برای تمام انواع پوست بصورت ایمن و موثر دارا می باشد. از این رو لیزر اربیوم را کمتر برای حذف چین و چروک های پوستی به کار می برند و بیشتر برای حذف چین و چروک ها بطور موثر میتوان از بوتاکس آلرگان ساخت آمریکا استفاده نمود.
برای جوانسازی پوست با لیزر اربیوم ۲۹۴۰nm باید به ریسک عفونت هائی مانند عفونت تبخالی (ویروس زخم سرد) و یا عفونت باکتریائی ناشی از پروفیلاکتیک توجه ویژه نمود.
و از سوی دیگر استفاده از لیزر اربیوم ۲۹۴۰nm ریسک هایپرپیگمنتاسیون و یا خطر هایپوپیگمنتاسیون را به نحوه چشمگیری برای پوست های خاورمیانه ای و تم پوست ایرانی به خصوص پوست های چرب و تیره افزایش می دهد. اما جوانسازی پوست با لیزر جدید اربیوم ۱۵۴۰nm به راحتی برای لایه برداری و جوانسازی همه ی انواع پوست کارآیی مفید و مناسبی را با توجه به نظر FDA به همراه خواهد داشت که برای تهیه ی این لیزر جدید می توانید با شماره های شرکت و یا خط مستقیم ۰۹۱۲۷۰۹۱۸۰۴ تماس حاصل فرمائید.

لیفت پوست با CRF

امروزه تکنیک آر اف RF یا همان سیستمهای مبتنی بر رادیو فرکانسی، در عرصه ی رو به رشد فناوری های زیبائی و جوانسازی پوست ، تاثیر خود را بر بهبود کیفی ساختار پوست به وضوح نشان داده است. برای آشنایی با این تکنیک لیفت و جوانسازی پوست لازم است با مبانی علمی RF آشنا شویم، و از آنجا که تکنیک های پیشرفته تری مانند تکنیک جوانسازی پوست با CRF نیز برمبنای امواج رادیوفرکانسی ساخته شده اند لزوم تشریح علمی و مکانیسم اثر امواج رادیو فرکانسی (RF) و بررسی توپولوژی های متنوع RF به خوبی خود را نشان می دهد ،در ادامه مقاله نیز ضمن مقایسه ی انواع مکانیسم عمل امواج RF به تشریح تکنیک های جدیدی مانند CRF یا همان Capacitive Radio Frequency و تاثیر آن در جوانسازی پوست خواهیم پرداخت، امید است با این مقاله بتواند در ارتقاء دانش پزشکی و در نهایت افزایش کیفیت درمان و رضایتمندی بیماران موثر بوده و پاسخگوی سوالات پزشکان محترم باشد. برای مشاوره های تخصصی و رایگان نیز می توانید با شماره ی ۰۹۱۲۷۰۹۱۸۰۴ بطور مستقیم یا با سایر شماره های شرکت تماس حاصل فرمائید.

رادیو فرکانسی یا RF چگونه عمل می کند؟

امواج رادیو فرکانسی(RF ) بخشی از گستره ی امواج الکترومغناطیسی هستند که با گسیل آنها بر بافت مورد نظر میتوان ضمن انتقال انرژی امواج رادیو فرکانسی (RF ) ، مولکول های بافت هدف را پلاریزه نمود.
بدین معنی که در میدان الکترومغناطیسی بوجود آمده توسط امواج RF مولکول ها دارای قطبیت شده و با فرکانس میدان عبوری از بافت هدف شروع به نوسان می کنند. این امر جنبش مولکولی را در بافت هدف ایجاد نموده و باعث افزایش متابولیسم سلولی و در نهایت افزایش گردش خون موضعی در بافت هدف می شود. در شکل زیر پلاریزاسیون مولکولی به وضوح نشان داده شده است.

رادیو فرکانسی و القای قطبیت مولکولی

با انتقال انرژی امواج آر اف RF و با بوجود آمدن گرما در این مرحله اثر Hyperthermia یا Hyperthermy در بافت هدف بوجود می آمد که به شکستن بافت چربی در ساختار بافت هدف منجر می گردد.

مکانیسم عمل امواج آر اف RF بر اساس چیدمان الکترود های قطب + و – شکل می گیرد و بر این اساس انواع ذیل را در دستگاههای لیفت و جوانسازی پوست و یا سیستمهای درمان سلولیت مبتنی بر امواج RF شاهد هستیم:

مونوپلار آر اف (Monopolar RF ):

این توپولوژی که با نام Uni-Polar RF هم در حوزه ی تجهیزات پزشکی پوست و زیبائی نامیده می شود دارای بیشترین عمق نفوذ امواج آر اف در بافت هدف تا ۲۰mm می باشد و برای درمان سلولیت و چاقی های موضعی در نواحی گوناگون بدن بکار رفته و جزء مکانیسم های محبوب و موثر در این عرصه محسوب می گردد.
تصویر زیر مکانیسم اثر مونوپلار آر اف Monopolar RF را به وضوح نشان می دهد.

RF لاغری و مکانیسم اثر آن

بای پلار آر اف (Bipolar RF):

این توپولوژی آر اف که با تغییر جایگاه و فاصله ی بین قطب ها در مکانیسم قبلی ایجاد می گردد دارای عمق نفوذی به مراتب پائین تر از ۲mm تا ۶mm در بافت هدف می باشد و برای پروسه های جوانسازی پوست ، لیفت و Tighting پوست به کار می رود . این تکنیک با تریگر کردن ساختار کلاژنی در پوست ناحیه ی مورد نظر موجب جوانسازی کلاژن ها و بازسازی و تجدید ساختار بافت همبند پوست می گردد.

تاثیر RF

همانگونه که در تصویر فوق به وضوح مشاهده می نمائید در متد بای پلار آر اف Bipolar RF امواج عبوری از میدان الکترومغناطیسی بین دو قطب + و – روی پراب سیستم ،همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است ، فقط می تواند با عبور از Epiderm و رسیدن به حدود ۶mm فقط بخش هائی از ناحیه ی Dermis را شامل می گردد،

Rf و مکانیسم اثر آن

در نتیجه هسته ی مرکزی میدان در ناحیه ی Epiderm قرار گرفته تا دمای این بخش به حدود ۴۸ درجه سانتی گراد رسیده و که این دما عملا منجر به تریگر شدن کلاژن ها و تحریک به Rejuvenation یا جوانسازی ساختار کلاژنی شود . در نتیجه الاسیته ی پوست به کلی تغییر کرده و شما شاهد نتایج این پروسه ی جوانسازی که Lifting و Tighting پوست را شامل می شود خواهید بود. به همین جهت است که از Bipolar RF در جوانسازی و لیفت پوست استفاده می گردد.

اما با نگاهی دقیق تر به توپولوژی Monopolar RF در می یابیم که اولا خطوط میدان الکترومغناطیسی بصورت مستقیم گسترش یافته اند ثانیا با وجود سطح مقطع بزرگتر Plate شاهد شارش بیشتر میدان و در نتیجه افزایش چگالی انرژی وارد شده به بافت هدف می باشیم و در نتیجه ی همه ی این موارد گرمای داخلی ناشی از Hyperthermy امواج RF به نحوه چشمگیری گسترش یافته و تا لایه ی Hypodermis به راحتی نفوذ می نماید. شکل زیر دقیقا این موضوع را به تصویر کشیده است.
همین مساله سبب می شود از Monopolar RF در درمان سلولیت و چاقی های موضعی و نیز لیفت و جوانسازی پوست به صورت توامان استفاده شود.

مونوپلار آر اف

تری پلار آر اف (Tri-polar RF):

این متد از RF که دارای ۳ الکترود می باشد که در توپولوژی Tri-polar RF از جنس فلز ساخته می شوند.در حقیقت Tripolar RF دارای ۲ الکترود با قطبیت + و یک الکترود با قطبیت – می باشد. در این متد RF بر خلاف سایر انواع RF از سری الکترود گرم نمی شود. بلکه پس از قراردادن روی سطح پوست بیمار ، بیمار احساس می کند که از دورن بافت گرمائی شروع به تولید و گسترش می نماید. شکل زیر این مطالب را به وضوح نشان می دهد.

Tri-polar RF

در این متد سری الکترود های RF ، حتی زمانیکه شما در پوست خود احساس گرما می کنید ، سرد باقی می ماند. این مساله است که هنگامی که امواج RF در این متد به بافت هدف نفوذ می کنند و میدان الکترومغناطیسی از میان بافتی که بین دو الکترود Tripolar RF قرار می گیرد عبور می نماید ، باعث ایجاد friction heat درون بافت می شود یعنی در شرایط ایزوله و در محیط عادی این الکترود ها در هوا نمی توانند بایکدیگر شارش میدانی را ایجاد کنند و شما شاهد هیچگونه spike در بین الکترود ها نمی باشید.
با نگاهی دقیق تر به انواع RF که تا کنون بحث شد متوجه می شوید که به دلیل اختلاف در چیدمان الکترود های دارای قطبیت و همچنین تعداد قطب های موثر در پروسه های مورد بررسی ، نحوه ی شارش میدان الکترومغناطیسی در بین این متد ها متفاوت شده و در نهایت کاربرد های متفاوتی را از آنها شاهد هستید.

آر اف مولتی پلار (Multi-polar RF ):

دارای چند قطب مثبت و منفی هستند و منطقه وسیع تر و عمق نفوذ بیشتری را پوشش می دهند.این توپولوژی به نوعی انقلابی را در عرصه ی جوانسازی پوست پدید آورده چرا که بدون درد یا از کار افتادگی شما شاهد تاثیر آن خواهید بود.معمولا در این حوزه شما با Hexa-polar RF ها برخورد خواهید کرد که در نوع خود سریعترین و بی خطر ترین متد RF در سیستمهای رادیوفرکانسی در بازار خواهند بود.شما در تصویر زیر به راحتی به چیدمان الکترود های دارای قطبیت + یا – را مشاهده می نمایید.
این نوع دستگاه ها برای لیفتینگ پوست مناسب می باشند و در لیپولیز بافت چربی موثر نمی باشند.

آر اف هگزاپلار

معمولا مونوپلار آر اف فرکانس های بین ۰.۳MHz تا ۰.۵MHz را استفاده می نماید و تری پلار آر اف (Tri-polar RF ) تا ۱MHz و برای مولتی پلار آر اف مثل quad -polar RF یا Hexa -polar RF تا رنج ۵MHz را مورد استفاده قرار می دهند. و از آنجا که در امواج الکترومغناطیسی با افزایش فرکانس موج ، عمق نفوذ موج کاهش می یابد شما شاهد این هستید که بیشترین کاربرد در مولتی پلار آر اف ها برای Facial Rejuvenation می باشد که به دلیل دارا بودن عمق کمتری از بافت نیازی به نفوذ امواج RF به عمق بالای ۶mm نخواهد بود.

همانطور که در تصویر حرارتی زیر می بینید ، با افزایش فرکانس آر اف میزان نفوذ امواج در بافت هدف کاهش قابل توجهی را داشته است.

آر اف تراپی در پوست و مو

در حقیقت با افزایش تعداد قطب ها آنچه در عمل اتفاق می افتد گسترش عرضی گرمای ایجاد شده در بافت هدف می با شد اما در مونوپلار آر اف شما شاهد افزایش طولی گرمای حاصل از عبور میدان الکترومغناطیسی در بافت هدف خواهید بود. بطور مثال شارش میدان را در دو نوع آر اف تری پلار Trip0lar RF و آر اف هگزا پلار در تصویر زیر شاهد هستید و به راحتی می توانید آنها را با هم مقایسه نمایید.

آر اف مولتی پلار
لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ چیست ؟

لیفت صورت با نخ چیست و چرا نیاز به لیفت صورت با نخ پیدا می کنیم ، حتما دیده اید که با افزایش سن ، صورت و گونه شروع به پایین افتادن می کنند و ما گذشت زمان را احساس می کنیم.

لیفت صورت با نخ این فرصت را می دهد که بدون جراحی های سنگین، بدون بیهوشی، بدون بستری شدن در بیمارستان و بدون زمان بهبودی طولانی صورت خود را حداقل به ۱۰ سال گذشته برگردانیم.

لیفت نخ از جمله عمل های زیبایی کم خطر و بدون دردسر است. این عمل جراحی مدتی است که در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه ایران انجام می شود. عمل لیفت با نخ درصدجوابگیری خوبی دارد و گزینه ی بسیار مناسبی برای جوانسازی پوست صورت و بدن به شمار می آید.

لیفتینگ صورت با نخ، تکنیکی است که با بی حس کننده موضعی در کمتر از ۴۵ دقیقه و بدون هیچ بستری شدن در بیمارستان انجام می شود.

بهبود فوری به بیمار این امکان را می دهد که در عزض ۲ روز به فعالیتهای طبیعی خود باز گردد و پس از ۲ هفته بافت های نرم بهبود یافته ودر نتیجه هیچ نشانه ای از انجام این روش پدیدار نخواهد یود.

لیفتینگ صورت با نخ، برای تصحیح چین نازولبیال، خطوط بیان و نیز بیضی شکل صورت، گونه ها و گردن استفاده می شود.

نتایج حاصل، بسیار برجسته و مهم است. خستگی صورت برطرف شده و برای سالهای زیاد به فرد ظاهری جوان تر و بسیار طبیعی می دهد.

لیفت نخ از جمله عمل های زیبایی کم خطر و بدون دردسر است. این عمل جراحی مدتی است که در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه ایران انجام می شود. عمل لیفت با نخ درصدجوابگیری خوبی دارد و گزینه ی بسیار مناسبی برای جوانسازی پوست صورت و بدن به شمار می آید.

لیفت صورت با نخ

عمل لیفت با نخ برای کشیدن پوست

لیفت نخ را با نام لیفت پر نیز می شناسند. این عمل پوست شل شده و افتاده را به خوبی شکل می دهد. نکته ی مثبت لیفتینگ صورت با نخ این است که این روش به نسبت سایر شیوه های لیفت حالت تهاجمی بسیار کمتری دارد و نخ های استفاده شده در این عمل سازگاری بسیار زیادی با بافت های بدن دارند. عمل thread lift جراحی سبکی است و از این بابت نیاز زیادی به استراحت بعد از جراحی وجود ندارد.

در بسیاری از مواقع یک روز پس از عمل، فرد می تواند به کارهای روزمره و همیشگی خود ادامه دهد و در کل نهایتا دو الی سه روز نیاز به استراحت وجود دارد.

اگر میخواهید عمل لیفت با نخ را انجام دهید

توجه داشته باشید که عمل ترد لیفت نیز مانند هر جراحی دیگری نیاز به معاینه ی پزشک دارد. اینکه افتادگی پوست شما به چه اندازه است و یا اینکه این افتادگی و چروک در کدام قسمت از بدن شما قرار دارد باید مورد بررسی پزشک قرار گیرد.

توجه داشته باشید که برای انجام عمل لیفت نخ، حتما به پزشک ماهر که شناخت کاملی از او دارید یا نمونه جراحی های او را دیده اید مراجعه کنید و مراقب افراد سودجو باشید.

لیفت صورت با نخ چگونه انجام می شود؟

لیفت با نخ و طرز کار آن

ابتدا در نقاط مد نظر چند سوراخ بسیار کوچک ایجاد می شود و سپس سوزن های تو خالی از این سوراخ ها وارد چربی پوست می شوند و سپس کشیدگی در پوست ایجاد و عمل فرم دهی انجام می شود.

لیفت با نخ در ۵ مرحله انجام می پذیرد:

وارد کردن — استقرار — مهار — تعلیق — تثبیت

نخ ها از طریق یک برش کوچک در منطقه تمپورال سر ( در بین موهای جلوی گوش ) قرار داده می شود.

این نخ ها از پلی پروپیلن ساخته شده، موادی زیست سازگار با بدن انسان که برای سالهای زیاد در جراحی قلب و عروق و چشمی استفاده می شود.

مدت زمان عمل لیفت نخ بستگی به ناحیه ی انجام عمل و همچنین تعداد نخ هایی که مورد استفاده قرار میگیرد دارد و چیزی در حدود ۳۰ دقیقه الی ۲ ساعت به طول می انجامد.

آیا لیفت پر یا همان نخ گزینه ی مناسبی است؟

همانطور که در بالا گفته شد، عمل لیفت نخ عمل کم تهاجمی تری نسبت به سایر جراحی های لیفتینگ است و نخ هایی که در این روش به کار گرفته می شوند بعد از مدتی جذب چربی های پوست می گردند. این روش برای بالا بردن ابرو و همچنین درمان افتادگی های قسمت زاویه دار فک گزینه ی بسیار خوبی است. اگر بخواهیم از عوارض لیفت نخ بگوییم، بد نیست بدانید که این جراحی عوارض بسیار کمی دارد و در اغلب موارد به کوفتگی و کبودی پوست ختم می شود.

لیفت صورت با نخ

هزینه ی لیفت صورت با نخ

نمی توان هزینه ی ثابتی برای این عمل جراحی در نظر گرفت و هزینه و قیمت آن بسته به میزان لیفتینگ، نخ مورد استفاده و همچنین مدت زمان مورد نیاز، متغیر است. بهترین راه صحبت با مشاورین و پزشکانی است که در وبسایت آنها را معرفی کرده ایم.

لیفت با نخ و نتایج

چه کسانی لیفت با نخ انجام دهند، چه کسانی خیر!

لیفت نخ برای کسانی که در سنین سی الی پنجاه سالگی هستند و نشانه هایی از پیری پوست در خود مشاهده می کنند می تواند مناسب باشد. نشانه هایی مانند ضعیف شدن گونه ها، پایین رفتند گوشه های دهان و یا کیسه ای شدن گردن. این نشانه ها را می توان به کمک لیفت صورت با نخ تا حد زیادی از بین برد. البته لازم به ذکر است که نباید از این عمل انتظار معجزه را داشته باشید و همانطور که در مطلب گفتیم لیفت با نخ برای جوانسازی های موضعی و کوچک، جوابگیری مناسبتری دارد.

افرادی که نمی توانند لیفت انجام دهند را می توان اینگونه دسته بندی کرد. افرادی که نازکی، شکنندگی و آویزانی پوستشان بسیار زیاد است، افرادی که پوست زاویه ی فکی شان به حد زیادی حالت کیسه ای دارد و افرادی که چربی پوست صورتشان به اندازه ی کافی نبوده و خیلی کم است.

بازهم بگوییم که اگر سطح انتظاراتتان از این عمل بسیار بالاست، لیف ترد برای شما گزینه ی مناسبی نمی باشد.

می توانید در این خصوص با ما مشاوره نمائید

لیزر کیوسوئیچ
کیوسوئیچ لیزر

لیزر کیوسوئیچ ND:Yag چیست؟

اگر بخواهیم به شناخت عملکرد های لیزر کیوسوئیچ ND:Yag در حوزه ی پوست و مو بپردازیم لازم است یک تعریف دقیق و علمی از لیزر ND:YaG ارائه کنیم ، از این رو باید از بررسی فیزیک لیزر کیوسوئیچ ND:Yag ، بحث مان را شروع نمائیم:

فیزیک لیزر کیوسوئیچ ND:YAG

معمولا لیزر ها بر اساس نوع و حالت محیط فعالشان شناخته می شوند و همان طور که می دانید معمولا بسته به حالت محیط فعال خود (یعنی محیطی که نور لیزری از آن تولید می شود ) به ۳ دسته کلی جامد ،گازی و مایع تقسیم بندی می شوند.

لیزرهایی که برپایه کریستال YAG (ایتریم آلومینیوم گارنت) است ، معمولاً بصورت Nd: YAG هستند.

این لیزر از دسته ی لیزر های حالت جامد می باشد که محیط فعال آن کریستال YAG

(Y3 Al5 O12 –Ytterbium Aluminium Garnet) می باشد و حدود ۱ درصد اتمی یون های Nd(III) (سه بار یونیزه شده) هنگام رشد بلور به آن تزریق می شوند ، پس از این به بعد به YAG ماده ی میزبان و به یون های Nd(III) که جای کسری از اتم های Y درساختار بلور YAG را می گیرند ماده ی مهمان میگوییم

در واقع ماده ی میهمان Nd(III) قرار است که فوتون های لیزر را تولید کند.طول موج نور خروجی معمول از این لیزر ۱۰۶۴ nm می باشد که در ناحیه ی مادون قرمز می باشد و ما آن را نمی توانیم ببینیم و در صورت برخورد به چشم تحت شرایط کنترل نشده ای می تواند بسیار خطرناک باشد.

این لیزر در دو مد کاری پیوسته و پالسی کار می کند ،یعنی اگر مثلا مانند لیزر پرینتر های معمولی که دیده اید کار کند به آن مد کاری پیوسته(CW . continuous Wave) گفته می شود.

و در مد کاری Q-Switched برای این لیزر – بصورت پالسی برای لیزر های پوست و مو ،حذف موهای زائد ، حذف تاتو های رنگی از روی انواع پوست استفاده می گردد. در ادامه ما به بررسی عملکرد لیزر های مبتنی بر مد کاری کیوسوئیچ عمل می کنند می پردازیم

طول موج لیزر موهای زائد

مبانی علمی لیزر کیوسوئیچ:

لیزر کیوسوئیچ دارای دو طول موج ۵۳۲nm و ۱۰۶۴nm می باشد.طول موج ۵۳۲ نانومتر توانائی حذف رنگدانه های پوست را درون اپیدرم دارا می باشد. از اینرو طول موج ۵۳۲ نانومتر می تواند برای درمان کک و مک و لک های پیری بطور وسیعی استفاده شود.
از سوی دیگر طول موج ۱۰۶۴ نانومتر برای درمان زخم های مرتبط با رنگدانه های پوست که در عمق لایه ی درم ( Dermis ) پوست قرار دارند مانند تاتو یا خال استفاده شود.
از طرفی دیگر این دستگاه دارای تکنیک Quasi- Long pulse بمنظور ایجاد شبه پالس های بلند با طول موج ۱۰۶۴ و عرض پالس ۳۰۰ میلی ثانیه که ترکیبی از Lifting و toning سلول های رنگدانه ای پوست می باشد که موجب میگردد رنگدانه ها بطور انتخابی لیزر را جذب نمایند. یعنی امکانی برای حذف سلول های رنگدانه ای و یا تغییر tone رنگ آنها با استفاده از جذب انرژی لیزر را فراهم می نماید.
این طول موج با تخریب سلولهای رنگدانه ای ، موجب تحریک کلاژن ها نیز شده و این اقدام برای بازسازی پوست پس از لایه برداری پوست و رشد لایه های جدید پوست و کوچک شدن منافذ باز پوست بسیار موثر و تعیین کننده است.

کاربردهای لیزر کیوسوئیچ:

۱- مناسب برای حذف تمام رنگ های تاتو حتی تاتو های سبز و تاتو های زرد !
۲- قابلیت Pigment therapy در انواع پوست و ایده آل برای درمان ملاسما مطابق تایید FDA
۳- درمان و برداشتن تمام انواع خال و Birthmark
۴- دارای مد Special برای پوست های برنزه با متد کربنی
۵- درمان هایپرپیگمنتاسیون پوست

این لیزر کیوسوئیچ چه تفاوت مهمی با سایر کیوسوئیچ ها دارد؟

۱- دارای مولد لیزر ساخت آمریکا با بالاترین انرژی تا ۳.۲ ژول
۲- دارای spot size مناسب و سرعت ۱۰hz که سرعت عمل بالا در درمان و نتایج فوق العاده ای را در بر دارد.
۳- دارای مد کاری Q-PTP که برای حذف عوارض جانبی لیزر کیوسوئیچ انرژی بالای لیزر به دو پالس تقسیم میگردد.
۴- دارای مد TOP-Hate
۵- دارای مد Quesi-Long Pulse مناسب برای skin Toning and Lifting

کاتاوگ دستگاه

لیزر کیوسوئیچ
جوانسازی پوست با RF

جوانسازی پوست Thermage با ابداع تکنیک جدید Thermage برای لیفت پوست به خصوص لیفت و جوانسازی پوست صورت و از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم نخستین بار توسط دکتر Dr. Edward W. Knowlton در سال ۱۹۹۵ و با تولید دستگاه ThermaCool اختراع گردید، وی مدیر عامل و موسس شرکت Thermage Inc می باشد .
سیستم Thermage شامل پلت فرمی از ابزاری گسترده ای برای لیفت و جوانسازی پوست در نواحی مانند اطراف چشم ها و صورت و body contouring یا فرم دهی بدن پس از کاهش وزن ، با استفاده از امواج رادیوفرکانسی یا RF بکار می رود.
تکنیک Thermage برای لیفت و جوانسازی پوست اولین روش مورد تائید FDA در آمریکا می باشد.

اصول علمی در تکنیک جوانسازی و لیفت پوست Thermage:

فناوری CPT :
تکنولوژی RF یا امواج رادیو فرکانسی محور اصولی لیفت و جوانسازی پوست در تکنیک Thermage می باشد که گسیل امواج RF بر نواحی تحت درمان ۲ عملکرد متفاوت و محوری را به انجام می رساند:
اولا امواج RF موجب استحکام و تقویت کلاژن های موجود در بافت پوست ناحیه ی تحت درمان می کنند و ثانیا با افزایش گرما در بافت، پوست را به آستانه ی کلاژن سازی می رسانند. از این جهت پوست در دوره ی درمان کلاژن سازی را شروع نموده و حتی در دوره ی پس از درمان با این تکنیک Thermage نیز تا ۶ ماه شاهد نتایج ملموس تری از آن به همین علت خواهیم بود.
نکته ی مهم قابل ذکر در این تکنیک نیز استفاده و نتیجه بخشی بسیار مناسب امواج RF در تمام انواع پوست می باشد.
در سال ۲۰۰۹ سیستم Thermage CPT به بازار جهانی عرضه گردید، سیستمی که شامل فناوری انحصاری CPT یا Comfort Pulse Technology می باشد. اما این تکنولوژی مورد استفاده دقیقا چیست و چگونه عمل می نماید که به CPT معروف گردیده است؟

همانگونه که در شکل زیر مشاهده می نمائید ، شکل موج پالس های تولید شده از Thermage CPT به صورت زیر می باشد:

تکنیک CPT در لیفت پوست

به این صورت که قبل از ارسال پالس های RF سیستم Thermage اقدام به خنک نمودن سطح پوست با استفاده از پالس های Cooling می نماید تا اصطلاحا Pre-Cooling را انجام دهد و بافت آماده ی دریافت پالس های RF گردد.
پس از آن به مدت ۲۰۰ میلی ثانیه ۵ عدد پالس RF به پوست بافت تحت درمان گسیل می شود تا عملکرد مورد انتظار پزشک و بیمار را در لیفت و جوانسازی پوست بدون جراحی پلاستیک را به انجام رساند، پس از این زمان مجددا سیستم اقدام به Post-Cooling یا خنک سازی سطح پوست پس از پالس های RF می نماید. با این شیوه پالس های آرامش بخشی برای درمان چین و چروک های پوست و درمان پیری پوست استفاده می شود که به فناوری CPT معروف گردیده اند.

فناوری CPT برای لیفت و جوانسازی پوست

در شکل فوق مراحل کار فناوری CPT را مشاهده می نمائید. اما نکته ای که اینجا مناسب است بدان اشاره نمائیم سیستم Thermage از مکانیسم اثر مونوپلار آر اف(Monopolar RF ) با فرکانس ۶ مگاهرتز و توان ۳۳۰ وات برای اثر بخشی مناسب فناوری CPT استفاده می نماید.

فناوری CPT

این سیستم Thermage با استفاده از فناوری CPT و بهره گیری از هندپیس ویبراتور درمان را دلپذیر می نماید چرا که با تحریک الکتریکی رشته های عصبی محیطی الگوریتمی مشابه درمان با TENS یا (تنس تراپی) را برای بیمار به همراه می آورد. و اغلب از این ویژگی ها برای کاهش درد یا درد های عضلانی و مفاصل که ناشی از کار می باشد بکار می رود.
از سوی دیگه سیستم درمانی Thermage با طراحی جدید و بهینه دارای Tips های متفاوت و تخصصی برای نقاط مختلف درمانی می باشد که به شرح زیر است:

۱- Thermage Face Tip 3.0 (STC) برای درمان کل صورت و چانه
۲- Thermage Tip 1.5 (ST) برای جوانسازی و رفع چین و چروک اطراف لب
۳-Thermage Eye Tip 0.25 (ST) برای جوانسازی و رفع چین و چروک های پلک ها و اطراف چشم
۴-Thermage Body Tip 16.0 and the Thermage Body Tip 3.0 (DC) که برای فرم دهی و لیفت پوست بدن پس از کاهش سایز
۵- Thermage Cellulite Tip 3.0 (CL) برای بهبود ظاهر سلولیت در نواحی مختلف بدن

نتایج لیفت و جوانسازی پوست با Thermage RF

پی آر پی
پی آر پی درمانی

پی آر پی درمانی:

برای تشریح پی آر پی درمانی و مکانیسمی که در این درمان طی می شود ، شما را به مثالی توجه می دهیم ، وقتی که قسمتی از دست شما دچار بریدگی سطحی می شود چه اتفاقی می افتد؟

۱ تا ۲ روز بعد لبه های زخم به هم نزدیک میگردد و بعد از ۵ تا ۷ روز بافت پوست به صورت کامل ترمیم می شود و اثری از خراش قبلی وجود ندارد. مکانیزم واقعی این پدیده که به نظر ساده می آید اما در عمل بسیار پیچیده است و جزء موارد عجیب خلقت می باشد چگونه است؟

پس از سال ها تحقیق و بررسی دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در خون انسان مواد فعال زنده بافتی از پلاکت های خون ترشح می گردد.
تکنیک پی آر پی PRP که مخفف کلمه Platete Rich Plasma می باشد به معنای پلاسماي غني از پلاكت است،در اصل تکنیکی است برای انتقال فاکتور های رشد فعال زیستی موجود در پلاکت ها به بافت های مختلف برای فعالسازی سیکل رشد آنها، به منظور پيشبرد روند فيزیولوژيك ترميم و بازگشت به عملكرد طبيعي، محبوبيت‌ يافته‌اند. در تصویر زیر به وضوح این وِیژگی پلاکت ها را مشاهده می نمائید.
اجزاي موجود در فرآورده PRP عملكرد‌هاي زيستي دارندكه بر ترميم بافت عضلاني اسكلتي اثر مي‌گذارند. پلاكت‌ها به وسيله كلاژن و ساير ملكول‌ها فعال مي‌شوند و فاكتور‌‌هاي رشد را از گرانول‌هاي آلفای فعال رها مي‌سازند. ساير مواد نيز از اجسام متراكم و ليزوزوم‌هاي پلاكت‌ها رها مي‌شوند. پروتئين‌هاي محلول نيز در PRP وجود دارند و عملكرد آن ها در ايجاد هموستاز نقش دارند، در حالي كه برخي از آن ها به عنوان شاخص‌هاي آسيب عضلاني – اسكلتي شناخته مي‌شوند. الكتروليت‌‌ها و هورمون‌هاي محلول در پلاسما براي پيام رساني سلولي و تنظيم عملكرد ضروري هستند.
لكوسيت‌‌ها و اريتروسيت‌ها نيز در PRP وجود دارند. در التهاب بافت، ايمني و مسير‌هاي پيام رساني سلولی نقش ايفا مي‌كنند.

فاکتور های رشد در پلاکت ها

کیت پی آر پی PRP Kit

پی آر پی PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت ( Platelet Rich Plasma ) غلظت بالایی از پلاکت ها در حجم کوچکی از پلاسمای خون می باشد. این غلظت ۲-۶ برابر غلظت پلاکت در خون کامل است.

به منظور تهیه پی آرپی PRP می توان از دو نوع کیت استفاده کرد:

۱- کیت های با پایه ظرف Container Base

۲- کیت های با پایه ژل Jel Base

کیت های با پایه ظرف Container Base معمولا می توانند غلظت های پلاکتی در حدود ۲-۴ برابر را ایجاد کنند.

نکته:
این میزان از غلظت پلاکت شاید برای مقاصد درمانی مانند تزریق در مفصل کافی باشد ولی برای استفاده در فیلد زیبایی مانند رویش مو و جوان سازی پوست مناسب نمیباشد.

در مورد کیت های با پایه ژلJel Base باید دقت کرد که این کیت ها، با کیت های تشخیصی اشتباه نشوند، چرا که کیت های تشخیصی از نظر ظاهری، دقیقا مشابه کیت های پی آر پی هستند. کیت های تشخیصی کاربرد آزمایشگاهی دارند و از آنها برای جدا سازی پلاسما از خون استفاده می شود. میزان پلاکت موجود در پلاسمای تهیه شده از کیت های تشخیصی بسیار پایین است.

در ایران دو برند معتبر از کیت های با پایه ژلJel Base وجود دارد:

۱- رژن لب Rejenlab

۲ – بیوژل Biojel

کیت رژن لب Rejenlab توسط یک کمپانی سوئیسی تولید می گردد و برند شناخته شده تریست.

کیت بیوژل Biojel یک کیت امریکایی است که ازطریق سوئیس وارد ایران میشود.

هر دوی این کیت های پی آر پی PRP ، غلظت پلاکتی در حدود ۶ برابر را ایجاد میکنند.

در پایان باید متذکر شد که تهیه واستفادهاز پیآرپی PRP به روش صحیح بسیار مهم است، چون در غیر این صورت، با وجود استفاده از کیت مناسب، پلاکت ها دچار آسیب می شوند و در نتیجه اثرات درمانی کاهش می یابد.

پی آر پی کیت

پی آر پی درمانی حدود ۲ دهه است که در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های اولیه آن محدود به ترمیم غضروف، مفاصل، منیسک و موارد مشابه بود اما در چند سال اخیر موارد کاربرد این تکنیک در امور زیبایی مطرح گردیده است که به قرار زیر می باشد:

۱- تقویت ریشه موها جهت افرادی که دچار ریزش بینابینی مو بوده و یا از سستی موها شکایت دارند.

۲- تحرک رشد فولیکولهایی که هنوز زنده می باشند.

۳- جوان سازی و زیبا سازی صورت

۴- از بین بردن چروک و پف دور چشم

۵- جوان سازی دست ها

کل فرآیند پی آر پی درمانی حدود ۲۰ دقیقه به طول می انجامد و به علت آن که مواد محرک رشد از خون فرد گرفته می شود هیچ گونه حساسیتی ندارد.

حدود ۸CC خون از فرد گرفته شده و پس از جداسازی فاکتورهای رشد با استفاده از سوزن های ظریف مزوتراپی در کنار فولیکول های مو تزریق می گردد. نتیجه کار معمولا از ماه دوم تا سوم مشخص شده و معمولا نیاز به هیچ گونه تکراری قبل از ۶ ماه تا ۱ سال ندارد.

پی آر پی در ریزش مو

تزریق PRP (پی آر پی) به سر در محل کاشت مو، برای کاهش خونریزی و کبودی سر و سرعت بخشیدن به روند بهبودی پس از کاشت مو و کاهش احتمال ریزش مو بر اثر شوک. این تاثیرات باعث می‌شوند، بیمار ظرف مدت زمان کوتاه‌تری بعد از کاشت مو به نتایج و ظاهر بهتری دست یابد.
پی آر پی مو جهت سرعت بخشیدن و افزایش دادن سرعت رشد موهای کاشته شده.
بهبودی بهتر و سریع‌تر بخیه‌ها در ناحیه‌ی اهدا کننده‌ی مو در پشت سر (در روش FUT) و همچنین جای پانچ مو (در روش FIT)- به نظر می‌رسد تزریق PRP مخصوصا در این مورد بسیار موثر است.
پی آر پی موی سر همچنین جهت کاهش و درمان قطعی ریزش مو کاربرد دارد .
پی آر پی جهت تحریک و سرعت بخشیدن به رشد مو در ریزش موی سکه ای کاربرد دارد .

تزریق PRP در سر موجب ضخیم شدن موها و بیدار شدن موهایی می‌شود که در فاز استراحت قرار گرفته‌اند. PRP (پی آر پی) نه تنها همرا با کاشت مو انجام می‌شود، بلکه به عنوان یک روش درمانی مستقل برای بهبودی ریزش مو در مردان و زنان به کار می‌رود.

قبل و بعد از لیزر موی زائد
اقداممات قبل و بعد از لیزر موهای زائد

مهمترین نکته در انجام جلسات بی عیب و نقص لیزر موهای زائد را می توان به نحوه ی آگاه سازی بیمار و مراحل اماده سازی ذهنی و شرایط مطلوب بیمار جمع بندی نمود.

تاثیر لیزر را بیمار چگونه مشاهده می کند ؟
ذکر این نکته به منظور آماده سازی ذهنی بیمار نقش اساسی را به عهده خواهد داشت به این منظور باید گفت ،اولین اثر لیزر روی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر درمانی است پس تا در دو هفته اول لیزر مراجعه‌کننده هیچ اثری را نمی‌بیند، بعد از دو هفته موهای لیزر شده سست و نازک‌تر می‌شود و رشدشان هم کمتر شده و هر بار که لیزر تکرار می‌شود تراکم موها هم کمتر می‌شود تا اینکه بالاخره اکثر موهای زائد (۸۰ تا ۱۰۰درصد) ازبین می‌روند، درضمن در فواصل لیزر درمانی (۴ تا ۶هفته یک‌بار) به بیمار توصیه می‌شود .

باید به بیمار آگاهی کافی داده شود که،هر چه موها تیره‌تر و کلفت‌تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم‌رنگ تاثیر کمتری دارند و حدودا می‌توانند ۳۰ تا ۴۰درصد این مو‌ها را از‌بین ببرند ولی لیزر‌هایی هم وجود دارند که روی موهای کم‌رنگ و نازک هم تاثیرخوب مثلا ۷۰ تا ۸۰درصدی دارند.
نکته دیگر اینکه محل موهای زائد بر اثر لیزر و تعداد جلسات آن تاثیر دارد مثلا در صورت معمولا موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم‌تر است و به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد.

اقدامات و نکات مهم قبل از انجام لیزر موهای زائد صورت و موهای بدن

به بیمار خود حتما موارد زیر را اطلاع دهید و حتما برای داشتن یک لیزر مناسب و بی عارضه موارد ، این موارد را انجام دهد:

• بیمار دو هفته قبل از انجام لیزر، از اصلاح موهای زائد با بند یا مومک که موجب کندن موها از ریشه شده و در عمل فولیکول های فعال مو را از بین می برد اکیدا خودداری کرده و فقط موهای زائد را با تیغ بتراشد.

• در روز انجام لیزر موهای زائد بگونه ای باشند که کمی از سر موهای زائد از پوست بیرون باشد.تا تاثیر لیزر هم مناسب تر باشد.

• قبل از انجام لیزر از بیمار بخواهید تا موضع با آب و شوینده کامل شستشو دهد و سطح پوست را از کرم یا آرایش کاملا پاکسازی نماید.

•از یک هفته قبل از لیزر و در طول زمان بین جلسات لیزر از آفتاب گرفتن از برنزه کردن پوست اجتناب نماید و به او یاد آور شویدکه پوست های تیره بیشتر اشعه لیزر را به خود جذب می کنند و اشعه کمتری به فولیکول ها می رسد.

•به بیمار تذکر دهید برای انجام لیزر در ناحیه زیر بغل قبل از لیزر از مصرف دئودورانت و یا عطر پرهیز نماید.

•برای لیزرموهای ناحیه ی صورت بیمار اکیدا از مصرف کرم های ضد آکنه پرهیز نماید.

• حتما قبل از انجام لیزر از کیسه یخ برای بی حس کردن پوست به مدت ۱۰ دقیقه استفاده کنید.

اقدامات لازم بعد از انجام لیزر موهای زائد

انجام لیزر مو اگر دستگاه پیشرفته و تنظیمات انرژی مناسب باشد، نسبتا بدون درد یا با درد کمی همراه است و باتوجه به اینکه معمولا التهاب یا قرمزی زیادی ایجاد نمی‌شود، لذا اقدامات خاصی بعد از لیزر نیاز نیست ولی با توجه به اینکه بعضی افراد پوست حساسی دارند برای احتیاط توصیه نمائید، حتما دقت کنید که توضیح علت موارد ذکر شده برای بیمار ،موجب همراهی و رعایت کامل این موارد از سوی بیمار شده و می تواند به کیفیت انجام لیزر موهای زائد توسط شما و تیم تان کمک شایانی نماید:

۱- بلافاصله بعد از لیزر به مدت ۱۰ دقیقه از کمپرس سرد (ایس بگ) استفاده کند.

۲- بعد از کمپرس سرما، پماد بتامتازون به همراه زینک اکسید یک‌بار در محل لیزر برای بیمارتان استفاده نمائید.

۳- در فواصل بین جلسات لیزر خصوصا در روزهای آفتابی حتما به بیمارتان تذکر دهید که از ضدآفتاب استفاده کند (هر چهار ساعت یک‌بار، نیم‌ساعت قبل از خروج از منزل)

۴- اگر موها رشد کرد فقط موها شیو شود (با تیغ یا ماشین ریش‌تراش با تیغ شماره یک) و به هیچ عنوان از بند یا مومک استفاده نکند، چراکه کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم‌های موبر باعث می‌شود ریشه موها خراب شود و تاثیر لیزر درمانی کمتر می‌شود البته در دو هفته اول بعد از انجام لیزر اگر فرد متوجه شد که موها رشد کرده ولی سست است

۵- به بیمار استفاده روزانه از یک مرطوب کننده با SPF 30+ در مناطق تحت درمان که در معرض نور آفتاب هستند توصیه نمائید. و به وی توضیح دهید که استفاده از کرم مرطوب کننده به منظور جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون (تغییر رنگ پوست) و حساسیت پوست کمک می کند.

۶- در صورت وجود التهاب یا قرمزی در ناحیه ی درمان با لیزر از ، لوسیون بدن یا ژل آلوئه ورا برای تسکین منطقه تحت درمان توصیه نمائید.

۷- از بیمار بخواهید از انجام ورزش های سنگین یا هرگونه فعالیتی که منجر به تولید گرما در نواحی انجام لیزر موهای زائد شود، اکیدا خودداری نماید. چرا که این گرمای تولید شده می تواند به بافت حساس ناحیه تحت درمان تنش گرمائی وارد کند که موجب ایجاد عوارض پوستی خواهد بود.

۸- به بیمار توصیه نمائید که تا حداقل ۲۴ ساعت بعد از لیزر آرایش نکنید و از مصرف کرم ، عطر و ژل بعد از اصلاح صورت استفاده نماید و بطور کلی نواحی تحت درمان با لیزر را تمیز و پاکیزه نگاه دارد .

۹- بعد از لیزر بین ۴۸-۲۴ ساعت از دوش آب گرم و سونا پرهیز نماید.

۱۰- اگر بیمار از آنتی بیوتیک ها مصرف می کند به وی توصیه نمائید که در طول دوره درمان و تا دو هفته پس از آن لیزر خود را به تأخیر بیندازید.

۱۱- به وی اطلاع دهید ۳ تا ۴ روز بعد از انجام لیزر موهای زائد پوست وی شروع به پوست ریزی می نماید، تا موجب وحشت و نگرانی های بعدی وی نشود.

تعداد جلسات لازم برای درمان موهای زائد

– لیزر موهای زائد ناحیه صورت: حداقل ۴ جلسه و حداکثر ۸ جلسه

– لیزر موهای زائد سایر نواحی بدن (دست و پا و کشاله ران و زیر بغل و تنه) حداقل ۵ و حداکثر ۷ جلسه

تکنیک های لاغری

تکنیک های لاغری شامل روش هایی علمی و بی عارضه ای می باشند که با میزان تاثیر بالای خود و بدون نیاز به رژیم های کم اثر و طاقت فرسا و استفاده از مکانیسم های دارو محور در حوزه ی لاغری موضعی و رفع سلولیت ، می توانند چاقی های موضعی را تا حد چشمگیری از بین برده و سلامتی و اعتماد به نفس زیادی را برای بیماران مبتلا به اضافه وزن و چاقی فراهم آورند.
در ادامه به معرفی کوتاهی از این تکنیک ها خواهیم پرداخت و هر کدام از این تکنیک های لاغری را در جای خود با مقالات تخصصی دیگری بصورت جامع مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد ، امید است که مورد استفاده ی شما قرار گیرد.

تکنیک اندرمولوژى:

در این سیستم با تحریک مکانیکى سلول‌هاى چربى موضعى و مقاوم به ورزش و رژیم شکسته و از سیستم لنف خارج مى‌شود. که شامل دستگاههای زیر می باشد

دستگاه وکیوم رولر یا (LPG)

اثرات این سیستم‌ها در درمان سلولیت، شل کردن بافت و کندن رسوبات به‌ویژه در برقراری مجدد جریان خون و لنف و تخلیه رسوبات از بافت موضع درمان است. این سیستم در آزمایشات بافت‌شناسی ثابت شده و مورد تایید مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی از جمله FDA قرار گرفته است.

این دستگاه موجب افزایش جریان خون مویرگی، پاکسازی سموم بافت، افزایش سوخت‌و‌ساز، کوچک شدن سایز سلول‌های چربی، تحریک بافت همبند پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی بافت همبند پوست می‌شود. شایان ذکر است سیستم‌های رولر-وکیوم، ابتدا برای پیشگیری و درمان سلولیت طراحی و ارائه شدند ولی امروزه این سیستم‌ها کاربردهای فراوانی در پوست و زیبایی مانند لیفتینگ و جوانسازی و نیز در مواردی مانند ایجاد Relaxation و تسکین درد به‌ویژه در پزشکی-ورزشی دارند.

تکنیک پرسوتراپی

پرسوتراپی یا طب فشارى یک تکنیک درناژ لنفاوی مکانیزه است که با تجمع آب در بافت بدن مقابله می‌کند. این روش براساس فشرده کردن بافت‌ها طراحی شده و برای کمک به بهبود گردش خون، سم‌زدایی بدن و تخلیه مایعات میان بافتی است.

در زمینه لاغری این روش با جابه‌جایی مولکول‌های چربی از بافت سلولیتی، آنها را به سمت لنف‌ها هدایت و به ‌وسیله غدد لنفاوی از بدن خارج می‌کند.

علاوه بر آن افرادی که:

* عمل لیپوساکشن انجام داده‌اند

* تسکین درد در پاهای متورم

* بهبود جریان خون عمومی بدن و اکسیژن‌رسانی به ریه

تکنیک های ضدسلول چربی

بیایید کمی با دستگاه‌هاى مورد استفاده در سیستم ضدسلول‌هاى چربى آشنا شویم

تکنیک کویتیشن

کویتاسیون یک واکنش طبیعی نسبت به امواج صوت با فرکانس پایین است.

با نفوذ امواج کویتیشن به داخل بدن، حباب‌های بسیار ریزی داخل سلول به‌وجود می‌آید و با تابش بیشتر این امواج، حباب‌های موجود رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شوند و درنهایت موجب پاره شدن دیواره سلولی و خارج شدن چربی‌های انباشته شده می‌شود.

بدین ترتیب تری‌گلیسیرید آزاد شده وارد جریان عمومی خون می‌شود.

لذا ضرورت نوشیدن آب فراوان حدود ۳-۲لیتر در هر جلسه و انجام تمرینات ورزشی برای دفع و سوزانیدن چربی‌ها ضروری است.

تکنیک شاک ویو تراپی

شـاک ویـوهـا امواج صوتی با انرژی بالا هستند که . این امواج با فشارهای مثبت بالا تا ۱۰۰ مگاپاسکال ( تا صد برابر فشار اتمسفر ) و منفی در محدوده ۵ تا ۱۰ مگاپاسکال مشخص می شوند .
امواج شاک ویو پس از تولید به صورت رادیال در محیط انتشار می یابند وبا عبور از بافت نرم و مایع میان بافتی و در مرز مشترک دو بافت با امپدانس متفاوت مانند محل اتصال استخوان و بافت نرم ،اثر آنها ظاهر می شود.

این تکنیک دارای دو اثر بارز است:

• اول؛ ایجاد منافذ در سطح سلول‌های چربی و انهدام آنها

• دوم؛ تحریک و ساختن عروق جدید برای افزایش خون‌رسانی در منطقه مورد استفاده

بدیهی است که با افزایش خون‌رسانی، سوخت‌وساز بافت دارای چربی نیز افزایش پیدا می‌کند و سوزانیدن چربی‌ها شتاب بیشتری می‌گیرد.با مراجعه به صفحه ی شاک ویو تراپی چگونه به رفع سلولیت کمک می کند؟ می توانید اطلاعات بیشتری را در این خصوص بدست آورید.

تکنیک امواج فرکانس رادیویی_RF RET

این تکنیک امواج رادیوئی با استفاده از طول موجی از گستره ی امواج الکترومغناطیسی موجب پلاریزه شدن سلولهای بافت شده و با جنبش مولکولی حاصل از آن موجب شکستن سلولهای چربی موجود در بافت شده و با حذف چربی های موضعی عمل محکم کردن پوست را نیز همزمان با تحریک کلاژن ها انجام می‌دهد.

درواقع نوعی فناوری است که از عمل حرارت دادن و سرد کردن برای کشیدن پوست و محکم کردن چین و چروک استفاده می‌کند. در لایه میانی پوست یا درم، رشته‌هایی به‌نام فیبربل وجود دارد.

فیبریل ماده‌ای را به‌وجود می‌آورد که پوست را استحکام می‌بخشد که با بالا رفتن سن فیبریل‌ها شل شده، پوست حالت افتاده پیدا می‌کند.

برای جلوگیری از این حالت، از دستگاه نمسیس RF استفاده می‌کنند، به‌ویژه RF RET که با عمق بیشتری امواج ذکر شده را وارد لایه‌های پوست کرده و افتادگی‌های پوستی را برطرف می‌کند.

رادیو فرکانسی و القای قطبیت مولکولی

تکنیک هایفو لاغری:
این تکنیک لاغری با استفاده از امواج HIFU اقدام به تخریب سلول های چربی در بافت هدف می نماید.امواج هایفو میتواند بصورت کاملا غیر تهاجمی و بدون حتی کوچکترین برشی به عمق ۱۰میلیمتری از سطح پوست نفوذ کند و بافت چربی را با اصابت مستقیم امواج اولتراسوند هدف قرار دهد.قدرت امواج اولتراسوند هفت برابر قویتر از نسل های پیشین دستگاه کویتیشن میباشد.لازم به ذکر است که این قدرت بالا خوشبختانه توانسته است تعداد درمان لاغری را از بیست جلسه(روش کویتیشن) به سه جلسه کاهش دهد. این کاهش تعداد جلسات درمان باعث شده است تا رضایت هر دو طرف یعنی هم پزشکان و هم بیماران رو فراهم سازد، از این رو تاثیر این تکنیک بسیار بیشتر از دستگاههایی است که پیشتر اشاره نمودیم.

مکانیسم عمل هایفو لاغری در بافت هدف

تکنیک کرایولیپولیز:

تکنیک لاغری برای حذف چربی های زائد و موضعی بدن است که با دارا بودن FDA پیشرفت غیر منتظره ی را در خصوص رفع سلولیت و چاقی های موضعی را بصورت غیر تهاجمی به همراه داشته است. کرایولیپولیز لاغری به طور موثر سلولهای چربی را در منطقه تحت درمان را از طریق نفوذ سرما در بافت هدف و فریز نمودن سلولهای چربی حذف می کند.
این دستگاه با نفوذ سرما به عمق بافت هدف ، با استفاده از انجماد سلول های چربی زائد درون بافت هدف استفاده کرده و می تواند چاقی های موضعی را بر طرف نموده و اندامی دلخواه را برای شما فراهم آورد.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ی دستگاه کرایولیپولیز مراجعه نموده و با این روش لاغری و تناسب اندام بیشتر آشنا شوید.

کرایولیپولیز و مکانیسم اثر آن بر چربی
لیزر الکساندرایت
لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت ،یک نوع لیزر پرکاربرد در دنیا برای حذف موهای زائد برای طیف وسیعی از انواع پوست میباشد.

در اصل نور با انرژی بالا از طریق یک کریستال الکساندرایت عبور کرده و در نتیجه یک بیم لیزر با طول موج ۷۵۵ تولید می گردد.این طول موج دقیقا میزان نفوذ لیزر در پوست و بافت هدف را تعیین می نماید.رنگ نور این لیزر قرمز رنگ می باشد.

لیزر الکساندرایت هم می تواند پالس های کوتاه یعنی عرض پالس هایی در رنج ۵۰ تا ۱۰۰ نانوثانیه ( در واقع همان مد Q-switched) و هم پالس های با عرض بلند در رنج ۲۰ تا ۴۰ میلی ثانیه تولید نماید.
لیزر های الکساندرایت با تنظیم در مد Q-Switching ،بیم پر انرژی را از نور در پالس های کوتاه تولید نموده و به این طریق بر حذف موهای زائد تاثیر گذار خواهد بود.

علاوه بر حذف موهای زائد از لیزر های الکساندرایت می توان در درمان موارد زیر استفاده نمود:

۱- درمان لکه های مربوط به سن(age spots )

۲-درمان spider veins یا مویرگهای

۳-درمان vascular birthmarks

۴- حذف تاتو از رنگ آبی تا سیاه
۵- درمان telangectasias

مقایسه ی لیزر ها

این لیزر دارای میزان نفوذ بسیار خوبی در پوست می باشد ، از سوی دیگر لیزر الکساندرایت به درمان موهای ظریف و نازک شناخته می شود ،چرا که دیگر لیزر ها در این موارد اصلا مناسب و به صرفه نخواهند بود.

لیزر الکساندرایت جزء سریعترین لیزر های حذف موی زائد می باشد ولی برای درمان موی زائد در هر نوع پوستی توصیه نمی شود چرا که الکساندرایت برای درمان موی زائد در پوست های روشن گرفته تا سبزه (زیتونی) یعنی skin Type های I الی III مناسب است، در اصل هرچه رنگ پوست روشن تر باشد عملکرد بسیار مناسبتری را از لیزر الکساندرایت در مقایسه با سایر انواع لیزر، شاهد خواهیم بود. رنگ دانه های پوست را تغییر رنگ داده و آنها را روشن تر و یا تیره تر نماید، از این رو است که لیزر الکساندرایت برای پوست های تیره اصلا توسط پزشکان توصیه نمی گردد.

لیکن از نقطه نظر علمی درمان موهای زائد با لیزر الکساندرایت در اصل وابسته به عرض پالس تولید شده ی لیزر می باشد. یعنی با عرض پالس های بلندتر ضریب عملکرد بیم لیزر الکساندرایت نیز بهینه تر می شود.

لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر در ساختار موهای زائد هدف بوسیله ی ملانین یا همان سلول رنگدانه ای مو جذب می گردد. از انجا که در تصویر زیر هم به وضوح شماهده می نمائید میزان جذب انرژی گرمائی در ملانین های تیره تر بیشتر است و مدت زمان بلالتری نیز این گرما در بافت حفظ می شود، پس ریسک عوارض جلدی برای بیمار با پوست تیره بالاتر رفته و متخصصان از این امر به شدت اجتناب می کنند.

لیزر الکساندرایت

. این نوع لیزر را هم برای موهای نازک و روشن و هم برای موهای ضخیم و تیره میتوان استفاده نمود.لیزر الکساندریت دارای قابلیت تنظیم میزان طول موج Pulse Duration و میزان انرژی لازم برای از بین بردن موهای زائد از هر نوع تیپ مو و پوست می باشد .

در دنیا برند های متفاوتی برای لیزر الکساندرایت وجود دارد، که معروفترین این برند ها آپوچی(Apogee) و برند کندلا (GentleLASE ) و برند EpiTouch Plus می باشد. در حال حاضر دستگاه های لیزر متعددی با برند الکساندرایت در کشور به فروش می رسند از این رو برآن شدیم تا بررسی دقیقی را از نظر مهندسی پزشکی بر این سیستم حذف موی زائد داشته باشیم
یکی از برند های لیزر الکساندرایت متعلق به شرکت آمریکایی کاندلا (Candela) است که Gentlemax pro نام دارد. این دستگاه بیش از هر دستگاه دیگری در کلینیک های معروف آمریکا به کار می رود زیرا از نظر میزان تاثیر، سرعت، کم بودن عوارض و کم بودن درد بی رقیب است اما متاسفانه قیمت بالای این دستگاه (که چندین برابر نزدیک‌ترین رقیب خود است با وجود کارایی بالاو عوارض پایین آن) باعث شده به تعداد کافی در کشورمان وجود نداشته باشد.

نکته!

وجود اختلالات هورمونی و علائمی که به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سیکل قاعدگی، ریزش موی سر، جوش های مکرر صورت و سابقه نازایی) همچنین مصرف بعضی داروها که می توانند منجر به رویش موهای زائد شوند مثل کورتون ها ،هورمون ها و مینوکسیدیل می تواند در روند درمان تاثیر داشته باشد و بهتر است بررسی شوند.

There are no products